A Novelist, columnist & playwright

Oyun Bozuluyor!

Garajistanbul’da bozulan bir oyun var. Şablonları yıkan bir oyun. Tiyatro’nun bana göre makbul türlerinden. Makbulü derken şunu kastediyorum, bizi zorlayan belki rahatsız eden ve hiç o açıdan bakmamıştım dedirten oyunlardan, “Oyunu Bozuyorum”…

20 Mart 2008 | haber34.com, Tansel Akdan

Çok severiz ya “kadınca”, “kadınsı”, “kadına dair” fikirleri söylemleri paylaştığımızı ifade etmeyi. Arkadaş ortamlarında kadına yapılan şiddeti eleştirmeyi. İstiklal`de yürürken kadınlara destek yürüyüşlerine katıldık ya da feminist dergiler satın aldık mı ne de rahatlar ve önemli bir iş yapmışcasına kendi kendimize böbürleniriz.

Örnekler ve istatistikler çerçevesinde yapılan konuşmalar, araştırmalarla bir müddet keyfimizi kaçırır sonra diğer tüm dünya kötülükleri gibi öteler unutur gideriz…

Oyunu Bozuyorum`a gidin. düşünce yapınızla oynamaya gidin garajistanbul`a. Bunu böyle direk söylüyorum, beğenilen klasik bir oyunu tavsiye eder gibi algılamayın lütfen. Çünkü kadın erkek farketmez, anlamsız bir girdaptayız. Konuşmalarımızdan küfürlerimize tüm sözcüklerimize yansıttığımız dimağımızın gerçekten anlamsız yapı taşları üzerine kurulduğunu gösteriyor oyun.

Oyunu tanımlayıcı basın bültenlerinde namus cinayeti, ensest, tecavüz ve taciz gibi kelimeler parlatılmış lakin beklediğinizden farklı bir oyunla karşılaşıyorsunuz salt bu tanıtım yazılarını referans alırsanız.
Zikredilen kelimeler tabiki oyunun etiketleri lakin klasik bir “mağdur kadın” metni yok sahnede. Sahnede ustalıkla zihninize sızan Övül Avkıran ve sesiyle Meltem Arıkan`ın metninin tahrip gücünü daha da artıran bir Mustafa Avkıran var.

Meraklısına Notlar:

İsviçre`nin Zürih kentinde düzenlenen Avrupa`nın en büyük bağımsız tiyatro festivallerinden Zurcher Theater Spektakel`de 5. Sokak Tiyatrosu`nda 24 ile 27 Ağustos arası dört kez sahnelendi ve oldukça beğenildi.

Metin yazarı Meltem Arıkan`ın `Yeter Tenimi Acıtmayın` adlı romanı `Türk aile yapısını bozmak, toplumun ar ve hayâ duygularını zedelemek ve okuyucularda tahrik unsuru uyandırarak, feminist bir yaklaşımla kadınlarda korku yaratarak toplumsal düzeni bozmak` gerekçesiyle yasaklanmıştı.

 

 


GERİ DÖN