A Novelist, columnist & playwright

I’m Breaking the Game · Oyunu Bozuyorum

‘I am breaking the game’ questions honour killings, concepts of morality, incest and rape, in the light of the protagonist’s own existential journey.

Oyunu Bozuyorum kadın varoluşunu, namus cinayetlerini, ahlak kavramlarını, ensest ve tecavüzü sorguluyor.

Synopsis

‘I am Breaking the Game’ is a bravely narrated play, where the protagonist woman questions the facts like honour killings, the concept of morality, incest and rape, in the light of her own existential journey.

“Man need woman in order to realise their existence; and women needs men. But the transformation has to start with the women, as the essence of life is feminine herself. If the women can not exist as real women, the men do not have the single chance to exist as real men.

The society, who categorises women and men under the “human” label, makes them easier to administer. Women and men demanding their own existences, and rebelling for their existence is defiance against the society. Questioning the society, family, and beliefs; and re-defining them… The so called realities that are imposed on us are to be put on a trial by our consciousness and our bodies…

Özet

Meltem Arıkan’ın yazdığı, Garajistanbul ekibinin sahnelediği “Oyunu Bozuyorum”, bir kadının kendi varoluş yolculuğundan yola çıkarak; görmezden geldiğimiz namus cinayetleri, ahlak kavramı, ensest, tecavüz gibi gerçekleri sorguladığı ve sözünü cesurca söylediği bir oyun.

“Kadınların kadın olabilmesi için erkeklere, erkeklerin erkek olabilmesi için kadınlara gereksinim vardır. Ancak yaşamın temeli dişi olduğu için değişim kadından başlamak zorundadır. Kadınlar kadın olarak var olamazlarsa, erkeklerin erkek olabilme şansları yoktur.

Kadınları ve erkekleri insan adı altında tanımlayan toplum onların yönetilmelerini kolaylaştırır. Kadınların ve erkeklerin varoluşlarını talep etmeleri, varoluşları için başkaldırmaları ise topluma bir meydan okumadır. Toplumu, aileyi, inançları sorgulamak ve yeniden tanımlamak… Doğru olduğu iddia edilerek bize dayatılanların, gerçekliklerini bilincimiz ve bedenimizle sınamak… Kışkırtıcı, aykırı ve rahatsız edici…


PRESS COVERAGE

Woman Has to Confront and Thus Become Free”
16.03.2008 | Birgün Newspaper, Gülşen İşeri

“Keep Your Hands, Ideas and Politics Off Our Bodies!
16.03.2008 | Akşam Newspaper Sunday Supplement, Seda Kaya Güler

“The Game is Being Broken!”
20.03.2008 | haber34.com, Tansel Akdan


BASINDA

“Kadın Yüzleşip Özgürleşmeli”
16.03.2008 | Birgün Gazetesi, Gülşen İşeri

“Elinizi, Fikrinizi ve Siyasetinizi Bedenimizden Çekin!”
16.03.2008 | Akşam – Pazar Eki, Seda Kaya Güler

“Oyun Bozuluyor!”
20.03.2008 | Haber34.com, Tansel Akdan