A Novelist, columnist & playwright

Cesur Bir Genç Kadın, Yetenekli Bir Yazar

Geçen ay sevgili Meltem Arıkan’ın ilk romanı dolayısıyla yazmış olduğum yazıda, onun kişiliğini ve romanının ana yapısını sizlere sunmaya çalışmıştım.

03.08. 2000 | Sanat Çevresi, Bülent Akkurt

Geçen ay sevgili Meltem Arıkan’ın ilk romanı dolayısıyla yazmış olduğum yazıda, onun kişiliğini ve romanının ana yapısını sizlere sunmaya çalışmıştım. Bilmiyorum ne kadar haklıydım, ne kadar da haksız bu eleştiride. Aslına bakarsanız o yazı bir eleştiri değildi. Bir kitap tanıtımı da değil. Daha doğrusu benim tarzımda bir kitap tanıtım yazısı değildi. O yazı, benim; Meltem Arıkan’ın ilk romanını okuduğum zaman hissettiğim bazı şeyleri sizlere aktarmaya çalışıyordu. “…Ve…Veya…Belki…” adını taşıyan ilk romanı ile Meltem Arıkan bende bir takım değişik duygular uyandırmış ve ben de onları siz okuyucularıma aktarmaya çalışmıştım. Ama onun kitaplarını okuyanlar belki de başka duygulara doğru yelken açacaklar bu arada kimi çok mutlu kimi de mutsuz olacaklardı. Ben bunları aktarmaya çalışmıştım. 

Bu arada sevgili Meltem’in ikinci kitabını da okuyup tamamladım. İlk kitabında edindiğim izlenimi değiştiren herhangi bir şey olmadı. Roman bir başka romandı, kahramanlar değişik, konu değişik ve doğal olarak yine ilginçti ve her şey bir başka idi, ama Meltem Arıkan aynı şaşırtıcı Meltem Arıkan’dı. Tam bu sıralarda elime “E Edebiyat Dergisi”nde Şebnem Atılgan tarafından onunla yapılmış, ciddi ve derinlik taşıyan bir röportaj geçti.

Genç bir gazetecinin, gerçekten çok güzel sorularıyla renklenmiş bulunan röportaja sayın Arıkan’ın vermiş olduğu yanıtlar, onun kişiliği ve yazarlığı hakkında ulaşılması kolay olmayan bazı bilgiler veriyordu. Bugün sizlere o röportajdan küçük alıntılar yaparak, Arıkan’ın ikinci kitabını tanıtmaya çalışacağım.

Sayın Arıkan’ın ilk soruya yanıtı şöyle:

“Aşkla ilgili düşüncelerinizi kitabımda bulmuş olmanız beni de şaşırttı. Çünkü aşkla ilgili sonuçlanmış düşünceleri aktarmayı seçmemiştim. Ben, kadınları ve erkekleri aşkı yeniden düşünmeleri ve hep düşünmeleri için kışkırtmaya çalışmıştım. Aşkla ilgili akıl yürütmelerimiz ve duyumsamalarımız o kadar özneldir ki ve karşımızdakilere göre o kadar değişkendir ki prototipleştirmek veya genel başlıklar altında toplamak bence aşka ihanettir. Kitabın rengine gelince pembe renk de kabul edin ki kışkırtıcı bir renktir. Evet…Ama…Sanki… bu nedenle aşkın tanımlanması değil aşkı aramaya yönelik bir ajitasyondur.”

Bir başka sorunun yanıtında ise; yazarın ilk ve ikinci kitapları hakkında şu değerlendirme var: Evet… Ama… Sanki… üçlemenin ikinci kitabı. Birinci kitap olan Ve… Veya… Belki… de tüm kadınlar kendi kültürel ve sosyal ortamlarına göre erkeklerde ne bulduklarının ya da erkeklerin onlar için ne ifade etmesi gerektiğinin bilinçsizce arayışı içindedir. İkinci kitap olan Evet… Ama… Sanki… de ise bir kadın kendini takip ettirerek hem kendi kendisini bir kadın gözüyle anlamaya hem de bir erkek gözüyle bir kadın olarak kendisini tanımaya çalışıyor. Üçlemenin son kitabı olacak Tamam… İşte… Şimdi… hakkında ise şu anda yorum yapmak istemiyorum çünkü yazıyorum.

Meltem Arıkan, Şebnem Atılgan’ın “Kadın&Aşk&Seks” üçlemesine nasıl baktığını da öğrenmek istiyor. Yazarın yanıtı şöyle: Daha önce de söylediğim gibi bir kadın olarak aşkı ve seksi birbirinden ayırmam mümkün değil. Ve bunu ayırmaya kalkan, kadın ve erkeklerin yaşamlarını nasıl şizofrenik bir ortama soktuklarını da çok iyi biliyorum. Ben ya da siz ya da Ilgım bedenlerimiz nedeniyle kadınızdır ve bedenlerimize yabancılaştığımız ölçüde kadınlığımıza da yabancılaşırız. Aşkı aşk yapan da sekstir. Seksle aşkı ayırdığınız zaman hem aşka, hem de kadınlığınıza zarar vermiş olurusunuz.

Yazar Meltem Arıkan’ın röportajda yaklaşık 15-16 soruya vermiş olduğu yanıtlardan sadece üçü bile, onun düşünceleri ve yaklaşımı ile romanlarının ana yapısı hakkında fikir vermek için yeterlidir. O cesur bir genç kadın ve yetenekli bir yazar. Yazdığı romanlar okunmaya değer. Ne var ki; onun hakkında düştüğümüz notları gözden uzak tutmamak koşuluyla…

 

 

 

 

 

 

 

 

GERİ DÖN