A Novelist, columnist & playwright

Yes… But… As If… · Evet… Ama… Sanki…

Journalist Seçkin Ersin receives an anonymous letter suggesting that there’s material for an exclusive and explosive story if he observes the wife of a prominent businessman. Part detective story and part chronicle of the developing attraction and love between journalist and prey, this novel explores the absurdity of how men see women and how the male gaze has conditioned and dominated perceptions of the female.

Evet… Ama… Sanki varoluşunu gerçekleştirmek için yola çıkan bir kadının kendi cinselliğinin farkına varışını ve bu arayışını erkeklerin üzerinden yapmasını, titiz, cesur ve özgün bir üslupla kurguluyor

Synopsis

This novel is set on looking, seeing, watching and perceiving, by defining the woman from the eyes of a man. The journalist Seçkin receives an unsigned letter asking him to watch Ilgim closely. At first sight Ilgim seems to be introvert and tranquil but as Seçkin gets closer, he can’t help to be attracted to her magical charm. What makes her so special is her courage in choosing to be a woman and her search to harmonise her body and mind.

The author questions the entirety of the body, the nature of relationships, living in the moment but hanging on the past, self-alienation and true freedom, aiming the reader to question themselves. Arikan writes in a delicate, brave and genuine style telling about the journey of a woman setting off to realise her existence and discovery of her own feminity.

Özet

Kendini kapana kısılmış gibi hisseden Seçkin, bu duyguyla her gününü bir öncekiyle tıpatıp aynı geçirmektedir. Bir sabah çalıştığı gazeteye gönderilen isimsiz bir mektupla heyecanlı, bir o kadar da tehlikeli bir maceranın içine balıklama dalar. Mektubu gönderen meçhul kişi, Seçkin’in zengin bir iş adamının karısı Ilgım Halit’i izlemesini istemektedir.

Seçkin, adeta bir röntgenci gibi Ilgım’ın yaptıklarını anbean gözleyip rapor etmeye başlar. Bu hoş ve alımlı kadın, teleskobun diğer ucundan içine kapalı ve sakin bir yaşam sürüyormuş gibi görünür. Ancak atölyesinde bambaşka bir insana dönüştüğü Seçkin’in dikkatini çeker. Ilgım, gençlik yıllarında bir kez tadına vardığı cinsel hazzı bir daha yakalayamamanın hayal kırıklığıyla, içindeki bütün enerjiyi yaptığı heykellerle ölümsüzleştirerek bir çıkış yolu aramaktadır aslında.

Seçkin, yalnızca uzaktan izlerken bile büyüsüne kapıldığı Ilgım’la tanışmak için fırsat kollar. Gazete için röportaj yapma bahanesiyle onun önce evine, sonra da yaşamına girer. Ilgım’ı bu kadar çekici ve vazgeçilmez kılan, kadınlığını keşfetmek yolculuğundaki cesareti ve bedeni ile beyni arasındaki uyum arayışıdır.

PRESS COVERAGE · BASINDA

“Cesur Bir Genç Kadın, Yetenekli Bir Yazar”
23.11.2000 | Sanat Çevresi, Bülent Akkurt

“Evet’ler, Ama’lar, Sanki’ler…”
17.08.2000 | Pandora, Ömer Türkeş

Yine de Aşkla Uğraşmaktan Asla Vazgeçmeyin.”
19.10.2000 | E Dergisi, Şebnem Atılgan