A Novelist, columnist & playwright

The Body Knows · Beden Biliyor

The result of scientific and psychological research this book confronts the assumptions of the patriarchal sciences and suggests not only that biological differences determine our consciousness but that in order to exist, we must learn to reconnect consciousness with our physical bodies.

Ataerkil bilimin varsayımlarını sorgulayan bu kitap, farkındalığımızı biyolojik farklılıklarımızın belirlediğini, varolabilmek için öncelikle bedenimizle bağlantıya geçmemiz gerektiğini öne sürüyor.

Synopsis

This book is a rebellion for the sake of changing and transforming the society, and to create a society composed of individuals that can actualise their existence.

The state that the world is in today, with all its wars, anger, violence, hatred, unhappiness, lack of communication, lack of affection and dissatisfaction; is the consequence of the people walking around, living their lives ‘as if they exist’.

Women and men controlled by their fear, subjugated by the repressions of the patriarchal social system…

Women and men who don’t even think about questioning the templates and limits brought on to themselves…

This book is written to be read by the women and men who have put aside their prejudices and fears, thus exist through their bodies and their consciousness’ integrated with their brains, thus communicate with the awareness of their differences.

Özet

Bu kitap, toplumu değiştirmek, dönüştürmek ve kendi varoluşlarını gerçekleştirebilen bireylerden oluşan bir toplum yaratmak adına bir başkaldırıdır.

Savaşlar, öfke, şiddet ve nefret, mutsuzluklar, iletişimsizlik, sevgisizlik, tatminsizlik, kısacası dünyanın bugün geldiği durum iki ayağının üzerinde gezen ve ‘varmış gibi’ yaşayanların eseridir.

Erkek egemen zihniyetin baskısı altında boyun eğmiş, korkuları tarafından yönetilen kadınlar ve erkekler…

Kendilerine dayatılan kalıpları ve sınırları sorgulamayı akıllarına bile getirmeyen kadınlar ve erkekler…

Bu kitap, önyargılarından ve korkularından sıyrılmış olarak, bedenleri ve beyinleriyle bütünleşmiş bilinçleri aracılığıyla var olup, birbirlerinin farklılığının farkındalığında iletişime girmek isteyen kadınların ve erkeklerin okumaları için yazılmıştır.PRESS COVERAGE

“Not the length, it’s the width that counts”
01.05.2008 | Boxer, Emel Lakşe


BASINDA

“Kutsal olan bir tek sensin”
14.03.2008 | Radikal Kitap, Defne Kutluğ

“Boyu Değil Eni Önemli
01.05.2008 | Boxer, Emel Lakşe

“Çıplak, Çırılçıplak”
30.03.2008 | Akşam Kitap, Sarp Keskin