A Novelist, columnist & playwright

Hope is a Curse · Umut Lanettir

In this pioneering work, drawing on elements of mythology, fiction and philosophy, Arikan explores themes of enslavement and liberation. She challenges conventional ‘human’ existential analyses and proposes, instead, that the key to understanding men and women lies in their essential differences. 

Klasik varoluşçular insan varoluşunu önemserken Meltem Arıkan, ilk defa kadın ve erkek varoluşlarının ayrı ayrı ele alınması gerektiğini öne sürüyor. Arıkan mitoloji, kurgu ve filozofinin temel ilkelerinin de altını çizerek, esaret ve özgürlük temalarını inceliyor.

Synopsis

Inanna, the protagonist of Meltem Arikan’s latest novel, is a physics professor. She starts a relationship with a theatre director. With his encouragement, she begins to write a play named ‘Hope is a Curse’. In this creation process she has to re-live through her past, face the reality of the people she is surrounded with, and question love and her own existence.

This is a novel of rebellion. Focusing on existence, especially of women, Meltem Arikan manifests that people must rebel in order to exist. While the classical existentialists have considered human existentialism, for the first time Meltem Arikan suggests that existentialism of woman and man should be discussed separately.

Özet

Meltem Arıkan, bu olağandışı romanında aşkın bir yarılma olarak insan yaşamına laneti ekerken, bir yandan da varoluşu kabul etmenin umudu yeşerterek laneti yok edebileceğini anlatıyor bize.

Umut olmadan var olabilmek mümkün müdür? Geçmişi lanetleyen umut mudur? Bu lanet olmasa hem aşk, hem de aşkta varoluşlarını arayan kadın ve erkek geçmişlerinde tutuklu kalmaz mı? Cinselliğini yaşayamayan, bedenine yabancılaşmış kadın ve erkek var olabilir mi?

Klasik varoluşçular insan varoluşunu önemserken Meltem Arıkan, ilk defa kadın ve erkek varoluşlarının ayrı ayrı ele alınması gerektiğini öne sürüyor.

PRESS COVERAGE · BASINDA

“Kadın, Erkek, Aşk Ve Varoluş Üzerine Akıcı Bir Roman”
18.12.2006 | Mi̇lli̇yet Ki̇tap, Zeynep Sırma

“Umut Lanettir, Aslında Bir Başkaldırı Romanıdır”
10.01.2007 | Cumhuriyet Kitap, Erdem Öztop

“Eğitim Ciddi Bir Terördür”
30.11.2006 | Haftalık, Emel Lakşe