A Novelist, columnist & playwright

And… Or… Maybe… · Ve… Veya… Belki…

‘What is reality? To what extent does fear influence our perception of reality? Arikan explores and re-evaluates our concept of what it means to be ‘normal’ in this moving, erudite and ultimately enlightening novel of self discovery.

Gerçek nedir? Korku bizim gerçek algımızı ne kadar etkiliyor? Arıkan ‘normal’ olma konseptini yeniden sorguluyor.

Synopsis

The young psychiatrist Eylül is working in a mental hospital. While trying to solve the problems of her patients, she suddenly finds out that she herself has many unanswered questions as well. She can’t help feeling uneasy and begins to question her marriage and her relationship with her husband.

She can’t run away from seeking her own existence. This brings her to the big chaos: ‘What is reality? Can the facts of our lives change according to our perceptions? Or do we prefer not to perceive the facts as we are afraid of facing the reality? Isn’t this self-betrayal?’

The author starts woman’s existential journey in a mental hospital by using the tools of psychology and while pushing its limits, she forces the readers to question life itself.

Özet

Genç psikiyatrist Eylül, hastanedeki yeni terapi grubuyla tanışmıştır: nedensiz yere baygınlık nöbetleri geçiren Ayten, içine kapanık Ahmet, öfkesine hakim olmakta zorlanan Murat, kekemeliğini yenmeye çabalayan Emre, eşinden nefret ettiğini söyleyerek ağlama krizlerine giren Cavidan ve çevreyle iletişim sorunları olan üniversite öğrencisi Gizem.

Eylül, bir yandan hastalarına yardım etmeye çalışırken, öbür yandan da kendi içinde, benliğinde hissettiği huzursuzluğu çözümlemenin derdindedir. Bu yüzden evliliğini ve kocasıyla ilişkisini sorgulayıp dururken, felsefe öğrencisi Gizem’in kendisine incelemesi için verdiği defter, içinde bir şeyleri tetikleyerek bu genç kadını kendi varoluşuyla yüzleşmeye çağırmıştır.

Gerçek nedir? Çıkış değişimde mi, aynılığı renklendirmekte midir? Yoksa her şey ve bu arada gerçek kendi halinde varlığını sürdürürken, bizi sıkıntıya sokan şey baktığımız çerçevelere göre tanımların değişmesi midir?PRESS COVERAGE

“Ode to Obscurity”
10.01.1999 | Turkish Daily News, Nazlı Karamustafaoğlu

 

 

 

 

BASINDA

“Meçhule Methiye”
10.01.1999 | Turkish Daily News, Nazlı Karamustafaoğlu

“Genç bir yazar Ve İlk Kitabı “Ve… Veya… Belki”
12.03.1999 | Milliyet Sanat, Filiz Aygündüz

“Hayatın İçinden Yazılar”
26.05.1999 | Radikal, Sema Uludağ