A Novelist, columnist & playwright

Which Shouldn’t Be Asked · Bedenimizi Yok Ettikçe Rahatlarız!

November 2010 · Kasım 2010

“The entrepreneurs, who make an application for taking out a patent, will manufacture sex dolls alike Fatmagül and introduce to the market. By this way anyone who wants to rape her, can even do this!” Even if you haven’t read this news up today now you have learned. Look at the last point we have come!

A serial so called “Fatmagül’ün Suçu Ne” is filmed, and afterwards it is marketed by the rape scene. Moreover in newspapers it is reported that the actress, who have played the same role previously, had been more successful.

Shortly, it is very normal for women to be raped and it is to rape for men…

The rape scenes hit peak in rating lists. In this way it is once more emphasized that our society is very healthy… These scenes are watched by all the family. Meanwhile in another program the rape of Fatmagül is made the subject of a skit. The audience, which consists of young men and women, are watching this skit by laughing aloud and by applausing.

Ah, rape is a very appropriate humour stuff for sure; after all, it is abnormal not to laugh it after all.

Moreover, the rape scene in the serial is designed in such a manner that the audience shouldn’t be frightened… The goal is more commercials, more more commercials… Certainly they are right, if the audience is frightened they would not watch the serial… As in other works of art this one’s aim is also not taken into consideration. The words, which is hollowed, such as “We wished to give a message to the society” is not important also. To increase the number of persons locked on the tv screen for more commercials, for more money… And deadening the masses more and more for increasing this number… Deadening by agitating…

Raping is a guaranteed stuff for rating. If the ratings decline, immediately insert a rape scene… (Important note: If you make a film by a rape scene as realistic and disturbing as in “Irreversible” or “Hard Candy”, which highlightens how terrifying a rape can be for a woman, then this horror will pass to the audience and then no one can watch it by all the family.)

The ones who close their eyes to what’s going on are trying to normalize the situation by saying “Every woman has a fantasy of being raped”. Unfortunately there is nothing like that. Actually, it is the men’s fantasy thinking of all women have a fantasy of being raped.

The men, who have rape fantasies, terrifies women by the threat of raping them on one hand and on the other they try to legalize raping in the name of women. But meanwhile a very essential question never ever been asked: What is lying behind of pushing through women to accept the belief that if one of their strand is seen then men can violate and even rape them? This is a question which SHOULDN’T BE ASKED.

As women we are the creatures who seduce and pervert men, so living under coatings is a must for us. We believe that these coatings make us free, we even attend proudly to the ceremonies held in October 29 with these coatings, we are relieved by getting rid of our bodies…

A very happy Republic Day for everyone!

“Patentini almak için başvuruda bulunan girişimciler, Fatmagül’e benzeyen şişme bebekler üretip piyasaya sürecekler. Böylece isteyen Fatmagül’e tecavüz bile edebilecek!” Eğer bugüne kadar bu haberi okumadıysanız artık siz de öğrendiniz. İşte gelinen son nokta!

“Fatmagül’ün Suçu Ne” diye bir dizi yapılıyor, dizi tecavüz sahnesiyle pazarlanıyor. Hatta daha önce bu rolü oynayan oyuncunun daha iyi tecavüze uğradığı bile gazetelerde sayfa sayfa yer alıyor.

Tecavüze uğramak kadınlar için gayet normal, tecavüz etmek de erkekler için…

Tecavüz sahnelerinin gösterildiği gün reytingler tavana vuruyor. Böylece toplumumuzun ne kadar sağlıklı olduğunun bir kez daha altı çizilmiş oluyor… Çoluk çocuk tecavüz seyrediliyor… Bu arada başka bir programda Fatmagül’ün tecavüzü skeç oluyor. Genç kadın ve erkeklerden oluşan seyirciler bu skeci kahkahalarla gülerek ve alkışlayarak izliyor…

Tecavüz çok iyi bir mizah malzemesidir, buna gülmemek zaten tuhaf kaçar…

Dizideki tecavüz sahnesi de seyirciyi ürkütmeyecek şekilde tasarlanmış zaten… Amaç daha çok reklam, daha çok reklam… Haklılar tabii, halkı rahatsız ederlerse dizi seyredilmez… Tıpkı başka eserlerde olduğu gibi bu eserin de yazılış amacının hiçbir önemi yoktur. “Topluma bir mesaj vermek istedik” gibi içi boşalmış sözlerin de bir önemi yoktur. Daha çok reklam, daha çok paranın oluşabilmesi için ekrana kilitlenenlerin sayısının artırılması… Sayının artabilmesi içinse kitlelerin daha daha daha çok uyuşturulması… Uyarılarak, uyuşturulması…

Tecavüz iyi reyting almak için garantili bir malzemedir. Reytingleriniz düşerse hemen bir tecavüz ekleyiniz… (Önemli not: Tecavüzün bir kadın için ne kadar korkunç olabildiğini “Irreversible (Dönüş Yok) ve Hard Candy” filmlerindeki kadar gerçekçi ve rahatsız edici yaparsanız bunun dehşeti seyircilere geçer ve o zaman çoluk çocuk izleyemezsiniz.)

Tüm bunlara göz yumanlar ve çanak tutanlar “her kadının tecavüz fantezisi vardır” diyerek durumu iyice normalleştirmeye çalışıyorlar. Aslında ne yazık ki kadınların böyle bir fantezisi yoktur. Kadınların tecavüz fantezilerinin olduğu gerçekte erkeklerin bir fantezisidir.

Tecavüz fantezisi olan erkekler bir yandan kadınları tecavüze uğramakla korkuturken bir yanda da bunu kadınlar adına meşrulaştırmaya çalışır… Kadının saçının teli dahi gözükse, erkekler kadınlara şiddet uygulayabilir ve tecavüz edebilir inancının kadınlara kabul ettirilmesinin altında yatan nedir sorusu ise tabii ki asla ve asla sorulmaz. SORULMAMALIDIR…

Biz kadınlar erkeklerin cinselliğini tahrik edecek ve onları yoldan çıkaracak mahluklarız, o nedenle de örtülerin ardında yaşamamız şarttır. Bu örtülerle özgürleştiğimize inanır hatta bu örtülerle göğsümüzü gere gere 29 Ekim törenlerine de katılır, bedenimizi yok ettikçe rahatlarız…

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun…GERİ DÖN